PiS: Nie sprzedaży "Lotosu" - odwołać ministra Grada
Dodane przez jr_3 dnia Kwiecień 04 2011 10:37:23
 Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, Prawo i Sprawiedliwość złoży jutro wniosek o odwołanie ministra skarbu Aleksandra Grada. Nasz informator streszcza intencję partii krótko:
"Trzeba go odwołać z powodu tysiąca spraw, ale Lotos przelał czarę goryczy. Przecież to jasne, że to oznacza wpuszczenie lisa do kurnika, czyli Rosjan do naszej energetyki"

Rozszerzona zawartość newsa
Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, Prawo i Sprawiedliwość złoży jutro wniosek o odwołanie ministra skarbu Aleksandra Grada.

Nasz informator streszcza intencję partii krótko:
"Trzeba go odwołać z powodu tysiąca spraw, ale Lotos przelał czarę goryczy. Przecież to jasne, że to oznacza wpuszczenie lisa do kurnika, czyli Rosjan do naszej energetyki"

Chodzi o zapowiedź sprzedaży większościowego tej firmy-perełki. Politycy PiS nie bez racji obawiają się, że nawet jeżeli formalnym nabywcą będzie firma spoza Rosji, to albo będzie to nabywca podstawiony, albo szybko odsprzeda Lotos Rosjanom.

Sprzeciw PiS budzi zresztą sama idea sprzedaży Lotosu - firmy, która kosztem ponad 5 miliardów złotych została właśnie zmodernizowana, i jest jedną z najnowocześniejszych rafinerii w Europie. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Lotos miałby zostać sprzedany - według "Gazety Wyborczej" - za.. niewiele ponad 5 miliardów złotych, czyli de facto koszt modernizacji.

By temu zapobiec zawiązał się komitet obywatelski inicjatywy ustawodawczej na rzecz pozostawienia w rękach Skarbu Państwa większościowego pakietu akcji Lotosu. Kluczowy zapis mówi, że "Państwo Polskie jest zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA". W ostatni czwartek, 24 marca, Komitet zarejestrował się - poparty 1200 podpisami - u marszałka Grzegorza Schetyny. Marszałek ma teraz ustawowe 2 tygodnie na zarejestrowanie Komitetu. Potem Komitet jest zobowiązany w dzienniku ogólnopolskim ogłosić podmiotowość prawną, i w tym momencie może zacząć zbierać podpisy. Na zebranie 100 tys. podpisów ma trzy miesiące od rejestracji przez marszałka Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość wspiera tę inicjatywę, która ma jednak charakter obywatelski.

Wniosek o odwołanie Grada raczej przepadnie - ale dobrze, że jest. Zablokowanie sprzedaży Lotosu to racja stanu w najczystszej postaci.

wPolityce.pl