PiS żąda odrzucenia ustawy o systemie informacji oświatowej
Dodane przez jr_3 dnia Luty 08 2011 11:18:22
 MEN przygotowało ustawę, która zakłada włączenie do Systemu Informacji Oświatowej danych ucznia o jego stanie zdrowotnym i psychologicznym - niekoniecznie za zgodą rodziców. Ustawie sprzeciwiła się Fundacja "Rodzice Szkole", a do protestu przyłączyło się PiS.

Rozszerzona zawartość newsa
MEN przygotowało ustawę, która zakłada włączenie do Systemu Informacji Oświatowej danych ucznia o jego stanie zdrowotnym i psychologicznym - niekoniecznie za zgodą rodziców. Ustawie sprzeciwiła się Fundacja "Rodzice Szkole", a do protestu przyłączyło się PiS:
"Systemy informatyczne to niezwykle niebezpieczny instrument kontroli obywateli. Dlatego też zgoda na gromadzenie danych powinna być udzielana w wyjątkowych warunkach. Konstytucja pozwala na ograniczenie prawa do prywatności i autonomii informacyjnej jedynie wtedy gdy jest to konieczne dla bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności innych osób. (...)
Nie ma wątpliwości. Ustawa MEN uderza w podstawowe prawa człowieka. Dlatego też żądamy od premiera Donalda Tuska natychmiastowego wycofania projektu ustawy."

W odpowiedzi na oświadczenie PiS poseł PO Andrzej Halicki powiedział, że "jak zwykle, jak coś jest oczywiste, proste, łatwe i nowoczesne, to w PiS rodzą się demony". Natomiast posłanka Kozłowska-Rajewicz zaznaczyła, że nowa ustawa "nie tworzy niczego nowego, nie zaprasza do zbierania danych które już wcześniej były zbierane."

wPolityce.pl/pis.org.pl