Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Koniecznie przeczytaj
Nawigacja
Strona Główna
MANIFEST WANDEI!
Artykuły
Archiwum newsów
Czat Wandei!
Blog Wandei!
FORUM WANDEI
Linki
Kontakt
Galeria
Szukaj
Pomoc dla Rafałka
Ostatnie Artykuły
LONDYN 2012. Gwiazdy...
Co tam panie w polit...
Życzliwość
Rozmowy o Dekalogu
Miłosierdzie według ...
Pomoc dla Rafałka
Drogi Przyjacielu, możesz pomóc choremu na autyzm Rafałowi wpłacając 1% podatku dochodowego. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać: Nr KRS Fundacji 0000037904 W rubryce "Informacje uzupełniające: 5089 Popiel Rafał Józef lub dobrowolną kwotą od serca w formie darowizny.
Reklama
LOŻA SZYDERCÓW

Ziobros, Kurkos i Cymanis
Trzej Muszkieterowie chwyciwszy za szpady bój chcieli rozegrać śmiertelny o Podstawy i Szczegóły ale nie docenili sprytnego i przebiegłego Kardynała Kaczelieu, który przejrzawszy zamiary spiskowców za poślednie Ziobro uchwyciwszy ciupasem do zimujących raków niepokornych gwadzistów (już byłych a nawet bywałych) wysłał. Absolutyzm uratowany, niech żyje kardynał!
Szkółka

Materiały pomocnicze do nauk wszelakich z naciskiem na humanistykę dla zdesperowanych żaków płci obojga z zzanaczeniem, że o likajon chodzi.
WEJŚCIE
Na Forum
Najnowsze Tematy
need information abo...
Buysellfakepassport....
Buysellfakepassport....
Buysellfakepassport....
Buysellfakepassport....
Najciekawsze Tematy
Magiel wierszowan... [15]
Witamy na nowym F... [9]
Powstanie Warszaw... [9]
A'propos dyskusji [9]
Dlaczego antykonc... [4]
Dwumiesięcznik do pobrania
- - - -
DWUMIESIĘCZNIK nr 1
- - -
DWUMIESIĘCZNIK nr 2
Ankieta
Czy Janusz Palikom będzie miał realny wpływ na politykę państwa?

Tak, będzie wspierał nowy rząd a być może znajdzie się w koalicji.

Będzie miał, ale głównie poprzez zakulisowe naciski i szantaż polityczny.

Będzie miał minimalny wpływ jako opozycja

Nie będzie miał żadnego wpływu, będzie izolowany na scenie politycznej

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Wandea TV

Kanał Wandea TV
Klik!!
Pogoda
>
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 196
Najnowszy Użytkownik: Dougher
Licznik

Przyjaciele Wandei

Kwartalnik Humanistyka
- - - -
Rodzina Katolicka
- - - -
Prohomofobia. Stop homopropagandzie.
- - - -
Polis. Miasto Pana Cogito
- - - -
Silva Rerum Ewagriusza
- - - -
CZADowa tablica!
- - - -
Zobacz Temat
Prowincja Wandea. Portal niepoprawny politycznie. | Dyskusje, kłótnie i bitwy na słowa | Kościół
Autor Dlaczego antykoncepcja jest złem?
jr_3
Użytkownik

Postów: 3
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 16.06.10
Dodane dnia 20-01-2011 16:21
Pytam jako nastolatek, który chce poważnie traktować swoją wiarę pod wszystkimi względami. Ktoś odpowie? Proszę... smiley


Mądry ustępuje głupiemu! Kto to wymyślił?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego antykoncepcja jest złem?
doktorula
Użytkownik

Postów: 3
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 24.07.10
Dodane dnia 21-01-2011 20:31
a co konkretnie CIę interesuje na temat antykoncepcji?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego antykoncepcja jest złem?
jr_3
Użytkownik

Postów: 3
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 16.06.10
Dodane dnia 21-01-2011 22:12
Co jest w niej złego. Opublikowałem coś w rodzaju artykułu na Wandei na temat moich wątpliwości związanych z katolicką etyką seksualną - napisałem m.in. że kwestionowanie przez Kościół antykoncepcji jako czynu rozdzielającego aspekt prokreacyjny od jednoczącego traci swoje podstawy w zestawieniu z naukami biologicznymi - według nich to w przypadku zwierząt prokreacja odgrywa w seksualności pierwszorzędną rolę, natomiast u ludzi główne znaczenie odnajduje w budowaniu więzi.

Nikt nie zakwestionował moich słów, więc chciałbym wiedzieć: czy potrafi Pani na nie odpowiedzieć?


Mądry ustępuje głupiemu! Kto to wymyślił?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego antykoncepcja jest złem?
doktorula
Użytkownik

Postów: 3
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 24.07.10
Dodane dnia 23-01-2011 21:36
Co masz na myśli, że argument rozdzielenia płciowości od zjednoczenia osób traci na znaczeniu, gdy porównamy ludzi do zwierząt?
Ogólnie rzecz biorąc, pytanie "co jest złego w antykoncepcji" nie jest pytaniem najlepiej postawionym.
Można by było zapytać czy antykoncepcja z moralnego punktu widzenia jest zła a jeśli tak, to dlaczego.
Żeby to zrozumieć, trzeba przyjąć pewną koncepcję osoby i relacji. Bez jej przyjęcia, antykoncepcja nie jest ani zła ani dobra- jest moralnie obojętna.
Jeśli natomiast przyjmiesz koncepcję osoby i relacji w spojrzeniu człowieka żyjącego w wierze, antykoncepcja jest jednoznacznie zła ponieważ sprzeciwia się prawdzie o człowieku. Nie należy w sposób aktywny i sztuczny rozdzielać współżycia od daru, jakim jest płodność.
Są też argumenty czysto praktyczne, które zaczyna się rozumieć, jak jest się już w związku- dopada Cię wtedy praktyka życia, zresztą najczęściej jej ofiarą są kobiety. Mówiąc o antykoncepcji poważnie bierzemy pod uwagę dwie metody- prezerwatywę i pigułkę. Seks przy użyciu prezerwatywy jest seksem z barierą, konieczną by zapobiec ciąży ale nieprzyjemną, sztuczną, lekko obrzydliwą. Nie ma kobiety, która nie widzi różnicy między seksem w prezerwatywie a stosunkiem zakończonym w naturalny sposób. Tak już nasze ciała są zaprojektowane że najlepiej jest, gdy współżyjemy zgodnie z naszą naturą. Co do stosowania pigułki to jest ona po prostu niezdrowa i posiada szereg działań niepożądanych.
Poza tym większość kobiet, które stosują antykoncepcję i tak paradoksalnie boi się, że mimo to mogło zajść w ciążę. Ich lęk przed tym jest spotęgowany tym, że wiedzą, że ich partner nie życzy sobie dziecka więc nie czują w nim psychicznego oparcia. Wiele dziewczyn stosujących pigułki, kompulsywnie wykonuje testy ciążowe. Wiele z nich popada w paranoję lęku, że wzięły pigułkę za późno. za wcześnie, że miały infekcję i co jeśli jednak pigułka nie zadziałała. Są to poważne problemy o których nikt głośno nie mówi- o tym słyszymy wyłącznie w gabinetach lekarskich jak te dziewczyny przychodzą roztrzęsione po poradę, bojąc się przyznać do swoich obaw nawet a może przede wszystkim swojemu partnerowi. Siłą rzeczy taka relacja nie jest dobrą relacją. Takich problemów nie ma para, która nie stosuje antykoncepcji.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego antykoncepcja jest złem?
jr_3
Użytkownik

Postów: 3
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 16.06.10
Dodane dnia 24-01-2011 20:17
Co masz na myśli, że argument rozdzielenia płciowości od zjednoczenia osób traci na znaczeniu, gdy porównamy ludzi do zwierząt?
Wg biologii: przez lata ewolucji natura stopniowo ukrywała u kobiety oznaki płodności, aby mężczyzna nie mógł ich rozpoznać. Gdyby mógł, to podobnie jak zwierzęta po zakończonym stosunku zostawiłby kobietę samej sobie - co najprawdopodobniej skończyłoby się jej śmiercią, bo nie byłaby w stanie zająć się i dzieckiem i sobą w obliczu różnych niebezpieczeństw.

Natura rozdzieliła więc prokreację od budowania więzi - mężczyzna współżył z kobietą w okresach płodnych i niepłodnych, nie wiedząc, kiedy ma największe szanse na przekazanie genów. W końcu zaczęła się tworzyć więź, która zdominowała ludzką seksualność - dziś człowiek jest najmniej płodną istotą na świecie (28% szans na poczęcie dziecka w przypadku codziennie kochających się nowożeńców).

Skoro naturalna regulacja poczęć jest naturalna, to dlaczego natura doprowadziła do sytuacji, w której kobieta jest jedynym stworzeniem z owulacją maskowaną?


Jeśli natomiast przyjmiesz koncepcję osoby i relacji w spojrzeniu człowieka żyjącego w wierze, antykoncepcja jest jednoznacznie zła ponieważ sprzeciwia się prawdzie o człowieku.
Przez prawdę o człowieku ma Pani na myśli Pismo Święte? Czy mogłaby wskazać Pani fragment, który potępiałby rozdział celowości aktu seksualnego?

Nie należy w sposób aktywny i sztuczny rozdzielać współżycia od daru, jakim jest płodność.
I w tym problem. Z punktu widzenia biologii do tego rozdziału już dawno doszło.

Takich problemów nie ma para, która nie stosuje antykoncepcji.
Ale może mieć inne, prawda? Nie pytam przez przekorę, pytam na poważnie.


Mądry ustępuje głupiemu! Kto to wymyślił?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Kalendarium 16-22 lipca

16 lipca
1611
- urodziła się Cecylia Renata Habsburżanka, pierwsza żona Władysława IV (zm. 1644). Była staranie wykształcona, pobożna i kulturalna, czym zyskiwała ogólną sympatię. Jej pasją był teatr, często brała udział w amatorskich spektaklach. PO poślubieniu Władysława była koronowana w warszawskim kościele św. Jana, była to pierwsza koronacja poza Krakowem od czasów Władysława Łokietka, co wzbudziło protesty części szlachty. Jej małżeństwo było bardzo trudne (głównie z powodu niewierności męża) ale z resztą rodziny Wazów utrzymywała bardzo serdeczne stosunki. Królowa Cecylia Renata urodziła troje dzieci w tym jedno martwe, po ostatnim porodzie zmarła z powodu zakażenia. Pozostawiła po sobie dobrą i życzliwą pamięć.

17 lipca
1790
- zmarł Adam Smith (ur. 1723), szkocki ekonomista, filozof, prekursor nauk społecznych, najlepiej znane są jego prace z zakresu teorii rynku, uchodzi za ojca liberalizmu gospodarczego.

18 lipca
1853
– w Olbrachcicach na Śląsku Cieszyńskim urodził się Jan Michejda, ewangelik, polski działacz społeczny i polityczny. Był posłem Sejmu Krajowego Śląska Cieszyńskiego i Opawsko-Karniowskiego oraz dwukrotnie również posłem w Radzie Państwa w Wiedniu, gdzie reprezentował polski obóz narodowy. W 1922r. wybrany został pierwszym polskim burmistrzem polskiego Cieszyna. Zmarł 14 maja 1927r.

19 lipca
1374
- zmarł Francesco Petrarca (ur. 1304), włoski prawnik, pisarz, dyplomata, filolog i poeta. Z wykształcenia prawnik, zasłynął jako znawca kultury antycznej oraz znakomity poeta posługujący się zarówno perfekcyjną łaciną jak i nowopowstałym językiem włoskim. Pozostawał na usługach dyplomacji papieskiej oraz książąt włoskich. Pomimo wstąpienia do stanu duchownego założył liczną rodzinę. Najbardziej znanym dziś jego utworem są „Sonety do Laury”, wyidealizowanej kochanki Petrarki (wg niektórych postaci fikcyjnej).

20 lipca
1797
- urodził się Paweł Edmund Strzelecki, polski podróżnik i badacz, w czasie swojej podróży dookoła świata badał między innymi przyrodę i geografię obu Ameryk oraz Australii. Tam dokładni zbadał Wielkie Góry Wododziałowe a ich najwyższy szczyt nazwał Górą Kościuszki.

21 lipca
1899
– urodził się Ernest Miller Hemingway, amerykański reporter, pisarz i podróżnik, uczestnik I Wojny Światowej i hiszpańskiej wojny domowej, alkoholik. Został nagrodzony nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 1954r. a dwa lata później nagrodą Pulitzera za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Czterokrotnie żonaty. Popełnił samobójstwo 2 lipca 1961r.

22 lipca
1902
- zmar Mieczysław kardynał Ledóchowski (ur. 1822), arcybiskup metropolita poznański i gnieźnieński oraz prymas Polski w latach 1866–1886, prefekt Kongregacji Rozkrzewiania Wiary w latach 1892–1902, kardynał prezbiter od 1875, baliw Wielkiego Krzyża zakonu maltańskiego. Zwolennik świeckiej władzy papieży (dał temu wyraz w czasie soboru watykańskiego). Początkowo współpracownik władz pruskich, skonfliktowany z polskim społeczeństwem, w czasie Kulturkampfu sprzeciwił się nauczaniu religii w języku niemieckim za co został uwięziony. Zyskał wtedy sympatię społeczeństwa polskiego. Po wypędzeniu z diecezji mieszkał w Rzymie
Klik!!!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Książki polecane


"Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka" Ks. Piotr Pawlukiewicz

ak wielu ludzi wciąż jeszcze żyje w przekonaniu o istnieniu Boga okrutnego. Boga, który jest policjantem, prokuratorem i bezlitosnym sędzią. Ci ludzie żyją pomiędzy młotem a kowadłem. Z jednej strony taki Bóg, z drugiej świadomość swoich nieustannych upadków. Dla nich to przedsionek piekła... A takiego Boga nie ma. To prawda, że On jest Sędzią, ale Sędzią pełnym miłosierdzia. W Bogu jest więcej dobroci niż potrafimy to sobie wyobrazić. O tym mówi Biblia, o tym mówią objawienia, jakie Jezus przekazał siostrze Faustynie.

"Sakramenty. I co z tego?" o. Leon Knabit OSB

Zapis rozmów ojca Leona Knabita OSB z młodymi zbuntowanymi, opornymi, niewierzącymi i tym podobnymi - na temat sakramentów, Kościoła, życia...
Mnich nie boi się żadnych pytań i nie twierdzi, że zna odpowiedź na wszystkie pytania. Ale na wiele pytań ma odpowiedź, nierzadko zaskakującą... Opowiada też ciekawe historie z własnego życia...

"Wolni od niemocy" O. Augustyn Pelanowski OSPPE

Nie widzisz sensu swojego życia? Czujesz się nikomu niepotrzebny, nieakceptowany, niekochany? Jesteś ciągle smutny i zniechęcony? Uważasz, że nic nigdy ci się nie udaje? Jeśli tak - TA KSIĄŻKA JEST DLA CIEBIE!
Z pewnością znasz fragment Ewangelii wg św. Łukasza, w którym Jezus uzdrawia w świątyni pochyloną od 18 lat kobietę... Ale czy wiesz o tym, że owa kobieta tak naprawdę przedstawia człowieka, który przez cierpienie, prześladowanie, niezrozumienie - często ze strony najbliższych osób - staje się coraz bardziej "pochylony" życiowo...

Ewangelia 2012. Oprawa twarda z tasiemką

Wyjątkowa pozycja zawierająca PEŁNY TEKST EWANGELII NA KAŻDY DZIEŃ 2012 roku oraz parametry liturgii słowa danego dnia. Czytanie z Ewangelii opatrzone zostało krótkim rozważaniem oraz prostą modlitwą inspirowaną słowem Bożym. Pomagają one ukierunkować osobistą refleksję i pełniej zrozumieć nauczanie Chrystusa.
Ponadto książka przypomina o uroczystościach i świętach kościelnych, o liturgicznych wspomnieniach świętych i błogosławionych oraz zawiera rozważania Drogi Krzyżowej, Różańca, najważniejsze litanie, Gorzkie Żale, Godzinki oraz Kompletę, czyli liturgiczną modlitwę na zakończenie dnia.

Ryszard Kapuściński "Podróże z Herodotem"

Kiedy Ryszard Kapuściński wyruszał w swoją pierwszą zagraniczną podróż, dostał w prezencie "Dzieje Herodota". Dzieło starożytnego historyka towarzyszyło mu w wędrówkach po Indiach, Chinach, Azji Mniejszej i Afryce. W swojej najnowszej książce sławny reporter opowiada o wielu fascynujących wydarzeniach politycznych i historycznych, zestawiając je z faktami opisywanymi przez Herodota...
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

BertonN
01/02/2018 05:41
Our team is a unique producer of quality fake documents. We offer only original high-quality fake passports, driver's licenses, ID cards, stamps, VISAs and other products for a number of count

alanmk3
08/01/2018 16:06
My brand-new suss out d evolve: http://mae.post1.telrock.
org


Machfajok
02/12/2017 02:45
I want to introduce to you the best Garry's Mod gaming community. [url=http://nexusrp.ru/]N
exusRP STALKER RP[/url] <a href=http://nexusrp.ru/>Č
ăđîâîĺ ńîîáůĺńňâî NexusRP</a>


Gachimjok
03/11/2017 01:06
[url=http://nexusrp.ru/]Đ
óńńęčé SCP Breach 37.230.162.245:27015[/url
] [url=http://yousteam.ru/]
STEAM č Origin keys[/url]


MerlinViefe
20/09/2017 16:55
[url=http://www.genouxrap
es.com/images/base.php?mn
=21]Lovegra 100mg Erfahrung[/url] Espresso may be of great support if you work from home and need some oxygen. The majority of cafes offer f


MerlinViefe
13/08/2017 02:39
[url=http://www.denishirs
t.fr/adidas-2015-homme-sa
ndal-252.html]Adidas 2015 Homme Sandal[/url] Join signals from your charge card firm. Most companies provide them and they could be quickly


MerlinViefe
12/08/2017 21:27
[url=http://www.claudegou
ron.fr/louboutin-spikes-1
18.php]Louboutin Spikes[/url] When you are feeling as though you suffer from back pain that nobody else may possibly comprehend then you are


MerlinViefe
06/08/2017 14:37
[url=http://www.socnavale
pisa.it/520-puma-fenty-bu
rgundy.html]Puma Fenty Burgundy[/url] Learn what is causing your tinnitus by trying various cures. Remember to take it easy and commit plent


MerlinViefe
01/08/2017 04:20
[url=http://www.piccolaum
bria.it/scarpe-da-calcio-
puma-nuove-801.php]Scarpe
Da Calcio Puma Nuove[/url] In case you are a sufferer of panic attacks, then perhaps you are looking for some


MerlinViefe
24/07/2017 22:34
[url=https://www.isabella
brancolini.it/images/orig
inals/1399-adidas-gazelle
-vintage-suede.jpg]Adidas
Gazelle Vintage Suede[/url] Incorporate your typical doctor within your cosmetic


Archiwum
Klik!

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl